رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:شنبه ٧ دی ١٣٩٨ ساعت:٠٨:٤٠ شماره خبر:٥٦٢٤٤٦
     

هر آنچه از رزمایش بی‌سابقه ایران، روسیه و چین باید بدانید / بلوک جدید قدرت در راه است


معاون عملیات نیروی دریایی ارتش از برگزاری رزمایش بزرگ نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند خبر داد.

روزنامه دولتی «پیپلز دیلی» در یادداشتی به قلم «اندرو کوریبکو» تحلیلگر آمریکایی، به بررسی رزمایش دریایی مشترک پکن با ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند پرداخته و نوشت این رزمایش در خدمت توازن قدرت است.

نویسنده این یادداشت در پرتیراژترین روزنامه دولتی چاپ چین، می‌گوید: «رسانه‌های جریان‌اصلی غربی در حال هراس‌افکنی درباره رزمایش دریایی ایران، روسیه و چین هستند، اما این واکنش نگران آن‌ها اشتباه است. منفعت برخی نیرو‌ها در این است که همکاری نظامی کاملا معمولی این سه کشور را به عنوان تهدیدی برای صلح منطقه‌ای نشان دهند».

این تحلیلگر آمریکایی ضمن اشاره به اینکه هدف غایی این رزمایش، «حمایت از توازن قدرت جهت تسهیل راهکار سیاسی برای حل اختلافات» منطقه‌ای است، توضیح داد: «با این حال، برخی علناً بر این باورند که مشارکت چین و روسیه در این رزمایش دریایی مشترک، نشان‌دهنده ظهور به‌اصطلاح "ضد ائتلاف" برای مقابله با چیزی است که آمریکا در تلاش برای تشکیل آن است».
 
هر آنچه از رزمایش بی‌سابقه ایران، روسیه و چین باید بدانید / بلوک جدید قدرت در راه است

نویسنده این یادداشت با بیان اینکه برخی ادعا می‌کنند رزمایش مذکور، «پیام خصمانه‌ای» را به رقبای منطقه‌ای ایران می‌دهد، افزود: «و به صورت پیش‌فرض، دو کشور [چین و روسیه]را به متحدان نظامی جمهوری اسلامی [ایران]تبدیل می‌کند».

در ادامه این یادداشت، ضمن اشاره به رزمایش‌های متعدد آمریکا با کشور‌های مختلف در سراسر جهان، آمده است: «اما همکاری نظامی چین و روسیه با ایران، به خرج عربستان سعودی و امارات عربی متحده تمام نمی‌شود... پس خلاف واقع است که [مشارکت]روسیه و چین [در این رزمایش]را علیه هر طرف سومی نشان داد. در حالی که آن‌ها واقعا در حال اجرای یک رزمایش هستند که حتی می‌توان از آن به عنوان دیپلماسی نظامی یا به بیان دیگر، پیگیری اهداف دیپلماتیک از طریق ابزار‌های ملایم نظامی یاد کرد».

این تحلیلگر آمریکایی در پایان تاکید کرد: «روسیه و چین با حمایت از توازن قدرت منطقه‌ای [از طریق مشارکت در این رزمایش]، تمام طرف‌ها را به حل اختلافات به وسیله ابزار‌های سیاسی به‌جای نظامی تشویق می‌کنند».

صبح امروز (جمعه) معاون عملیات نیروی دریایی ارتش از آغاز رزمایش بزرگ نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند خبر داد.

پیش از این نیز خبرگزاری «آناتولی» به نقل از تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی و ژئوپلیتیک، رزمایش دریایی مشترک ایران، روسیه و چین را نمایش قدرت علیه آمریکا و نشان‌دهنده افزایش مرز‌های پدافند دریایی ایران توصیف کرد.
 
امیر دریادار دوم «غلامرضا طحانی» در نشست خبری این رزمایش، گفت: منطقه شمال اقیانوس هند، منطقه بسیار با امنیتی است که این امنیت پایدار با اقتدار نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران و دو نیروی دریایی ارتش و سپاه در دریا برقرار شده است.

وی ادامه داد: این تکلیفی است که ما در ارتباط با کشور، منطقه و جهان داریم و در راستای اجرای این تکالیف بسیار مهم، از امروز رزمایش سه جانبه ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند با پهلوگیری شناور‌های روسیه و چین در بندر شهید بهشتی چابهار آغاز می‌شود.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری این رزمایش را تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه برشمرد و اظهار داشت: این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشور‌هایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.

طحانی افزود: این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین شده با حرکت یگان‌های شناوری سه کشور از بندر چابهار آغاز می‌شود و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت.

وی درباره تاکتیک تمرینی در رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین تصریح کرد: تمرینات تاکتیکی متنوعی از جمله نجات شناور دچار حریق، آزادسازی شناور مورد تعرض قرار گرفته، تیراندازی علیه اهداف مشخص و سایر تمرینات تاکتیکی و عملیاتی در این رزمایش پیش‌بینی شده است.
 
هر آنچه از رزمایش بی‌سابقه ایران، روسیه و چین باید بدانید / بلوک جدید قدرت در راه است

سخنگوی رزمایش سه‌جانبه ایران، روسیه و چین با اشاره به مشارکت نیرو‌های دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این رزمایش، خاطرنشان کرد: با برگزاری این رزمایش شاهد اقتدار نیروی دریایی سه کشور ایران، روسیه و چین در منطقه خواهیم بود.

صحانی در بیان اهمیت منطقه رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین، ابراز داشت: اقیانوس هند سومین اقیانوس بزرگ دنیا است که کشور‌های بسیار مهمی در این منطقه حضور دارند و سه تنگه مهم باب‌المندب، مالاکا و هرمز به عنوان مثلث طلایی در این منطقه است.

وی با بیان اینکه وسعت منطقه این رزمایش ۱۷ هزار کیلومتر مربع است، عنوان کرد: از اهداف این رزمایش تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی و مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی و تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی اشاره کرد.

معاون عملیات نیروی دریایی ارتش با اشاره پیام این رزمایش یادآور شد: پیام این رزمایش صلح، دوستی و امنیت پایدار در سایه همکاری و اتحاد جمعی است و پیامد آن، این است که جمهوری اسلامی ایران قابل منزوی شدن نیست و این از مهمترین دستاورد‌های این رزمایش خواهد بود.

صحانی اضافه کرد: برگزاری این رزمایش به معنای این است که روابط سه کشور ایران، روسیه و چین به سطح معناداری رسیده است و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

گفتنی است رزمایش مشترک نیرو‌های دریایی ایران، روسیه و چین از امروز جمعه به مدت چهار روز در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار می‌شود.
امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج