رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧ ساعت:٠٩:١٩ شماره خبر:٥٣٧٦٩٥
     

رای الیوم: طرح آمریکا تجزیه ترکیه بعد از سوریه است


یک رسانه عرب زبان نوشت که طرح تجزیه کشور‌های منطقه از سوی آمریکا وارد مرحله دوم شده است و پس از سوریه، تجزیه ترکیه کلید خواهد خورد.

پایگاه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در مطلبی آورده است: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنان روز جمعه خود هشدار داد که ایالات متحده آمریکا با حمایت از گروه‌های مسلح کرد در شمال سوریه امنیت ملی ترکیه را تهدید می‌کند. وی همچنین از تلاش‌هایی برای اجرای طرحی که هدف از آن تغییر مرز‌های منطقه بوده و از عراق و سوریه آغاز شده است و بار سنگینی را بر دوش ترکیه قرار خواهد داد، خبر داد.

این رسانه می‌افزاید: چیز جدیدی در این هشدار‌های رئیس جمهور ترکیه نیست. چیزی که ما و بسیاری دیگر توقع داشتیم نحوه مقابله با این خطرات پیش روی ترکیه و دیگر کشور‌های منطقه و سیاست منطقه‌ای است که اردوغان می‌تواند در مرحله آینده دنبال کند. نقشه آمریکا که هدف از آن چندپارچگی و ایجاد کشور‌های جدید بر اساس نژاد و طائفه گرایی است امروز آغاز نشده بلکه هفت سال پیش آغاز شده است و خود ترکیه و بسیاری از کشور‌های عربی در نتیجه سوء تفاهم یا فشار‌های آمریکا در آن مشارکت کردند و آنچه امروز در سوریه و عراق رخ می‌دهد، ترجمه عملی این نقشه آمریکایی‌هاست.

رای الیوم می‌نویسد: آمریکا و دیگر کشور‌های غربی بویژه فرانسه و انگلیس بر این باورند که طرح تغییر مرز‌های کشور‌های منطقه می‌تواند از طریق تجزیه از داخل و برپایی کشور‌های متخاصم در چارچوب یک دولت مرکزی شکننده و صوری سه کشور منطقه‌ای اصلی (ترکیه، عراق و سوریه) را از بین ببرد که این به منفعت اسرائیل و حفظ وجود آن به عنوان یک قدرت منطقه‌ای است.

این رسانه عرب زبان ادامه می‌دهد: حمله سه جانبه به عراق موفق شد این کشور را به سه بخش شیعی، سنی و کردی تقسیم کند و آمریکا در حال حاضر سعی دارد این سناریو را در سوریه تکرار و آن را به سه بخش کردی در شمال، شمری در شرق فرات و حورانی در جنوب غربی تقسیم کند و ترکیه در مرحله سوم و پایانی این نقشه قرار دارد.

رای الیوم می‌افزاید: ترکیه به تنهایی توان مقابله با نقشه آمریکا برای تغییر مرز‌های منطقه و ترسیم نقشه‌های جدید را ندارد مگر با همکاری همسایگان سوری و عراقی خود در چارچوب یک راهبرد مستحکم. اما متاسفانه ترکیه این کار را نمی‌کند بلکه یک روز در زمین آمریکا بازی می‌کند و روز دیگر در زمین روسیه و متحدانش. از طرفی با صدور بیانیه از تجاوز سه جانبه به سوریه اعلام حمایت می‌کند.

این رسانه می‌نویسد: با گفته اردوغان مبنی بر اینکه این نقشه بار سنگینی را بر دوش ترکیه قرار می‌دهد موافقیم و طرح اجرای انتخابات زودهنگام از سوی اردوغان، منعکس‌کننده نگرانی حاکم بر حزب «عدالت و توسعه»، حزب حاکم ترکیه به رهبری اردوغان و متحدان این حزب است.

رای الیوم می‌افزاید: رئیس جمهور اردوغان هنگامی که آمریکایی‌ها را بین دو گزینه ترکیه یا کرد‌ها مخیر کرد آمریکا با نادیده گرفتن ترکیه کرد‌ها را انتخاب کرد و حمایت نظامی، ملی و سیاسی از آن‌ها را افزایش داد و ما الان حق داریم از وی بپرسیم در زمین آمریکا که می‌خواهد کشورش را تجزیه و امنیت و ثبات آن را خدشه دار نماید و بخش‌هایی نژادی و طائفه‌ای در خاک آن ایجاد کند، خواهد ایستاد یا در زمین طرف دیگر که بر علیه این نقشه در منطقه می‌جنگد؟

این رسانه ادامه می‌دهد: گمان نمی‌کنیم پاسخ سریعی از این سوال بگیریم، نه برای اینکه رئیس جمهور اردوغان سرگرم انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی زودهنگام که چالشی حقیقی برای رهبری وی بشمار می‌رود، است بلکه از این جهت که ایمان داریم وی همچنان روی متحد قدیم آمریکایی و ترمیم روابط با این کشور و برگرداندن اوضاع به شکل سابق خود حساب می‌کند.

رای الیوم در پایان می‌نویسد: بار دیگر می‌گوییم چیزی که رئیس جمهور اردوغان متوجه آن نیست، این است که آمریکا مسائل خاورمیانه را از دید منافع اسرائیل نگاه می‌کند و غرب همچنان ترکیه قوی را تهدیدی برای خود می‌داند و گزینه جایگزین و منطقی این است که به سمت شرق خاستگاه طبیعی ترکیه برود.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج