رسانه دانشجویان tabibpress.com
ساخت ایران
صفحه اول روزنامه های کشور tabibpress.com
 


نسخه چاپي
تاریخ درج خبر:دوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦ ساعت:٠٩:٤٨ شماره خبر:٥٣٦٤١٥
     

لودریان در ایران؛ وقتی میهمان رعایت ادب را نمی‌کند


وزیر امور خارجه فرانسه امشب وارد ایران می شود اما وی در روزهای اخیر اظهارات زیادی را علیه ایران مطرح کرده است.

«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه امروز یکشنبه در آخرین اظهارات ضد ایرانی خود پیش از سفر به تهران، ایران را تهدید به اعمال تحریم های جدید کرد.

وی در مصاحبه با «ژورنال دو دمیانش» گفت: ایران باید به نگرانی‌ها درباره برنامه موشکی خود توجه نشان دهد یا اینکه با تحریم های احتمالی مواجه خواهد شد.

لودریان در روزهای گذشته نیز اظهاراتی را علیه ایران مطرح کرده و خواستار خروج مستشاران ایرانی از سوریه شده بود.

وزیر خارجه فرانسه در تاریخ هشتم اسفند نیز در نشست خبری خود با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت: باید تدابیری اتخاذ کرد که برنامه موشکی ایران برای منطقه خطر نداشته باشد.

در همین راستا «امانوئل ماکرون»  رئیس‌جمهوری فرانسه نیز می‌گوید برنامه موشک‌های بالیستیک ایران باید تحت نظارت بین‌المللی قرار گیرد. او تاکید کرده که باید بر موضوع استفاده از موشک‌های ساخت ایران در کشورهای یمن و سوریه متمرکز شد، چراکه این موشک‌ها یک خطر و چالش امنیتی برای متحدان فرانسه به‌شمار می‌روند.

فرانسه مهمترین شریک اروپایی ایران بعد از برجام

اظهارات مقامات فرانسوی علیه ایران در حالی است که بعد از امضای برجام، پاریس تبدیل به مهمترین شریک اروپایی تهران شده است. بررسی وضعیت روابط اقتصادی ایران با کشورهای مختلف نشان می‌دهد که فرانسه بعد از برجام مهمترین شریک اقتصادی ایران بوده و طی دو سال گذشته سطح روابط دو کشور مسیر صعودی را طی کرده است.

طی حدود دو سال که از برجام می‌گذرد در میان کشورهای اروپایی فرانسه روابط گسترده‌تری در میان کشورهای اروپایی با ایران داشته است و در این مدت هیات‌های اقتصادی و سیاسی زیادی از دو کشور در رفت و آمد بودند. رفت و آمدهایی که صرفا در حد مذاکره و گفتگو مانند خیلی از هیات‌های دیگری که به ایران آمدند باقی نماند و قراردادهایی میان ایران و فرانسه به امضا رسید.

علاوه بر آن وزرای خارجه فرانسه در ۲ سال گذشته بصورت مرتب به ایران سفر کرده اند و قرار است ظرف ماه های آینده نیز امانول ماکرون رئیس جمهور این کشور به تهران سفر کند.

اهداف فرانسه از فرافکنی علیه ایران

به نظر می رسد که مقامات فرانسه در بیان اظهارات ضد ایرانی دست کم ۲ هدف را دنبال می کنند؛  اول آنکه جنجال آفرینی بر سر برنامه موشکی ایران از ماه ها قبل آغاز شده و اکنون که شایعاتی درباره مذاکره مجدد ایران با کشورهای اروپایی بر زبان ها جاری شده به نظر می رسد که فرانسه در تلاش است تا به نوعی رهبری کشورهای اروپایی را در این رابطه بدست گرفته و در صورت به حقیقت رسیدن این موضوع غنیمت بیشتری را به خود اختصاص دهد.

علاوه بر آن بعد از امضای برجام فرانسه قراردادهای متعددی را با ایران به امضا رسانده و با توجه به آنکه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، تهدید به خروج از برجام کرده، پاریس در پی آن است تا با بیان اظهارات ضد ایرانی به نوعی تهران را نگران موضع الیزه در خصوص برجام کند تا از این طریق امتیازهای بیشتری نصیب پاریس شود.

فراموش نکنیم که ترامپ در ماه های آغازین ریاست جمهوری خود در پاسخ به نگرانی اروپائی ها در خصوص برجام گفته بود «نگران نباشید در ایران بمانید و جیب های خود را پرکنید».

واکنش ایران

مقامات ایرانی تا کنون واکنش مناسبی به اظهارات مقامات فرانسوی نشان نداده اند. فراموش نکنیم که امروز ایران مهمترین کشور تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه است و برجام همانطور که برای غرب منافعی داشته برای ایران نیز فرصت هایی را ایجاد کرده است  و همانطور که کشورهای غربی به خود اجازه تهدید ایران در این رابطه را می دهند تهران نیز می تواند از اهرم قدرت خود استفاده کند.

کلام آخر آنکه یکی از هنرهای دیپلماسی، از بین بردن تهدیدها بدون استفاده از قدرت سخت است. لودریان در مذاکرات منجر به برجام حضور نداشته و شاید لازم باشد که وی عبارت «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکن» را از نزدیک مشاهده و حس کند.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج